Harvia headquarters, Muurame, factory

Kontaktpersoner

Möt vår personal

Sales in Sweden

Meet our corporate sales in Sweden

Tomas Hjälmeby

Tomas Hjälmeby

Försäljningsdirektör

Sweden, Norway, Denmark & Iceland

Tel. +46 708892560
Email tomas.hjalmeby@harvia.com

Hannu Hulanmäki

Hannu Hulanmäki

Områdeschef

Sweden & Norway

Tel. +46 70 576 11 36
Email hannu.hulanmaki@harvia.se

Global Sales

Meet our export sales staff

David  Ahonen
Aku Valta

Aku Valta

Försäljningsdirektör

Australia, New Zealand & Japan

Tel. +61 400 106380
Email aku.valta@harvia.com

Joakim Heino

Joakim Heino

Försäljningsdirektör

China & Asia-Pacific

Tel. +852 9227 8406
Email joakim.heino@harvia.com

Ardo Ainsaar
Teodors Karlsons

Teodors Karlsons

Områdeschef

Latvia “Laipas” Sejas province & Rigas region

Tel. +371 2 945 9358
Email teodors.karlsons@harvia.fi

Paulius Radžiūnas

Paulius Radžiūnas

Områdeschef

Lithuania

Tel. +370 699 91810
Email paulius.radziunas@harvia.fi

Taavi Kaldoja

Taavi Kaldoja

Försäljningschef

Spa & Sauna Solutions

Tel. +372 50 81 200
Email taavi.kaldoja@harvia.fi

Abderrahim Zad

Abderrahim Zad

Områdeschef

North Africa & Arab countries

Tel. +358 40 771 2028
Email zad.abderrahim@harvia.fi

Mahmoud Naguib

Mahmoud Naguib

Business development

Kuwait

Tel. +965 900 37555
Email mahmoud.naguib@harvia.com

Igor Drozdov

Igor Drozdov

Försäljningskonsult CIS-länder

Tel. +7 931 303 3507
Email igor.drozdov@harvia.com

Vladimir Milyukov

Vladimir Milyukov

Områdeschef

Spain & Latin America Office: Madrid

Tel. +34 603 758 190
Email vladimir.milyukov@harvia.fi

Thomas Schäfer

Thomas Schäfer

Distriktsförsäljningschef

Switzerland, Germany PLZ 54-56; 60-82; 85-91; 96-98

Tel. +49 151 168 950 87
Email T.Schaefer@harvia.com

Frank Schleifenbaum

Frank Schleifenbaum

Distriktsförsäljningschef

Germany PLZ 18-38; 40-53; 57-59

Tel. +49 172 628 40 83
Email F.Schleifenbaum@harvia.com

Mario Hörletseder

Mario Hörletseder

Distriktsförsäljningschef

Austria PLZ 4-5, Belgium, Switzerland, Cyprus, Greece, France, Luxembourg

Tel. +43 664 886 502 22
Email M.Hoerletseder@harvia.com

Armin Kofler

Armin Kofler

Distriktsförsäljningschef

Albania, Austria PLZ 1-3; 6-9, Bosnia and Herzegovina, Czech Republic, Hungary, Spain, Croatia, Italy, Malta, Montenegro, North Macedonia, Portugal, Slovenia, Serbia, Slovakia

Tel. +43 664 263 92 31
Email A.Kofler@harvia.com

Annukka Kauhanen

Annukka Kauhanen

Exportförsäljning, teamledare

Tel. +358 50 3390700
Email annukka.kauhanen@harvia.fi

Pirkko-Liisa Haimi

Pirkko-Liisa Haimi

Exportförsäljning

Tel. +358 50 5709991
Email pirkko-liisa.haimi@harvia.fi

Jana Rekonen
Maiju Anttila

Maiju Anttila

Exportförsäljning

Tel. +358 408417522
Email maiju.anttila@harvia.fi

Nurana  Atayeva

Nurana Atayeva

Exportförsäljning och bastulösningar

Tel. +358 40 6783301
Email nurana.atayeva@harvia.fi

Sales in Finland

Meet our corporate sales in Finland

Anssi Pelkonen

Anssi Pelkonen

Försäljningsdirektör

Finland

Tel. +358 207 464 044
Email anssi.pelkonen@harvia.fi

Jussi  Sirviö

Jussi Sirviö

Försäljningschef

Saunas, B2B

Tel. +358 207 464 170
Email jussi.sirvio@harvia.fi

Kalle Saarinen

Kalle Saarinen

Försäljningschef

Saunas & International Sauna Projects

Tel. +358 406 148 115
Email kalle.saarinen@harvia.fi

Aaro Harvia
Tomi  Paattiniemi

Tomi Paattiniemi

Försäljningschef

Southern Finland

Tel. +358 207 464 028
Email tomi.paattiniemi@harvia.fi

Mika Savolainen

Mika Savolainen

Försäljningschef

Eastern Finland

Tel. +358 207 464 025
Email mika.savolainen@harvia.fi

Heikki Viitanen

Heikki Viitanen

Försäljningschef

Northern Finland

Tel. +358 207 464 024
Email heikki.viitanen@harvia.fi

Ville Harvia

Ville Harvia

Försäljningschef

Western Finland

Tel. +358 207 464 174
Email ville.harvia@harvia.fi

Minna Borenius

Produktsupport

Teemu Harvia

Teemu Harvia

Teknisk direktör

Head of Support


Email teemu.harvia@harvia.fi

Markku Haapoja

Markku Haapoja

Produktchef


Email markku.haapoja@harvia.fi

Arto Hakala

Arto Hakala

Produktchef


Email arto.hakala@harvia.fi

Jari Kovanen

Jari Kovanen

Försäljningschef

Spare parts


Email jari.kovanen@harvia.fi

Kari Kovalainen

Kari Kovalainen

Teknisk rådgivning

Saunas & sauna bench solutions


Email kari.kovalainen@harvia.fi

Marknadsföring

Vid icke-brådskande förfrågningar, vänligen kontakta oss via e-post: marketing@harvia.fi.

Päivi Juolahti

Päivi Juolahti

Innovations- och marknadsföringsdirektör

Tel. +358 40 7033480
Email paivi.juolahti@harvia.fi

Juho Laurio

Juho Laurio

Marknadsförings- och kommunikationschef

Media contacts

Tel. +358 40 705 3288
Email juho.laurio@harvia.fi

Ville Sormunen

Ville Sormunen

Innehåll & social media specialist

Cooperations & sponsor requests

Tel. +358 44 511 0193
Email ville.sormunen@harvia.fi

Produktion

Mika Suoja

Mika Suoja

Vice VD, verksamhet och inköp


Email mika.suoja@harvia.fi

Purchase

Möt vår inköpspersonal

Matti Kivimäki

Matti Kivimäki

Inköpsdirektör


Email matti.kivimaki@harvia.fi

World map

Hitta din närmaste återförsäljare

De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.